Papier do akwareli - jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego dla siebie papieru do akwareli może być skomplikowanym zadaniem. Znajdziemy różne gramatury, rodzaje, skład i marki. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Postaram się wyjaśnić kilka papierowych zagadnień!
Papier do akwareli - gramatura
Każdy papier ma swoją określoną gramaturę - im jest ona wyższa, tym grubszy jest papier. Do akwareli najlepiej sprawdza się papier 300 g i 640 g. W szkicownikach akwarelowych czy w blokach do mix media często gramatura jest niższa od 300g i na takim papierze także można spokojnie pracować. Jednak należy mieć na uwadze, że może on nie wytrzymać dużej ilości wody i będzie bardziej podatny na falowanie i wyginanie.
Rodzaje papieru do akwareli - hot pressed, cold pressed i rough
Cold pressed, hot pressed i rough - o co chodzi z tymi nazwami? Odnoszą się one do faktury papieru. Papier hot pressed jest najbardziej gładki, a rough ma bardzo widoczną fakturę.
Papier do akwareli - cold pressed
Cold pressed jest to papier drobnoziarnisty, ma widoczną, ale delikatną fakturę. Faktura ta może jednak różnić się pomiędzy poszczególnymi markami - jedne będą bardziej gładkie, inne mniej. Jest to najbardziej popularny rodzaj papieru do akwareli.
Papier do akwareli - hot pressed
Hot pressed jest satynowy, ma gładką powierzchnię. Muszę przyznać, że ostatnio bardzo się do niego przekonałam i chcę więcej na nim tworzyć.
Papier do akwareli - rough
Rough jest z kolei gruboziarnisty o bardzo widocznej fakturze. Szczerze mówiąc, jeszcze nie miałam okazji go przetestować ;)
Faktura papieru nie tylko wpływa na jego wygląd, ale też na to jak farba jest rozprowadzana. Im bardziej chropowaty papier, tym więcej miejsc pomija pędzel - po przejechaniu pędzlem w jednym miejscu zostanie więcej białych przerw niż na gładkim papierze.
Skład papieru do akwareli - bawełna czy celuloza?
Najlepsze papiery do akwareli są wykonane w 100% z bawełny. Doskonale znoszą duże ilości wody, nie falują i nie niszczą się tak łatwo. Tworzone są z myślą o malowaniu akwarelowych obrazów i po prostu świetnie się do tego sprawdzają.
Papiery celulozowe do akwareli nie są aż tak wspaniałe. O wiele łatwiej falują, farba inaczej się po nich rozpływa i czasem też “kulkują”, gdy przesadzimy z przejeżdżaniem pędzlem w jednym miejscu.
Dobrym rozwiązaniem są mieszanki celulozy z bawełną. Taki papier jest już lepiej przystosowany do akwareli. Całkiem dobrze nadaje się do ćwiczeń i nie tylko.
Różne formy papieru do akwareli, czyli bloki i arkusze
Największą popularnością cieszą się bloki do akwareli. Są wygodne, szczególnie jeśli mają sklejone kartki. Nie musimy wtedy martwić się o falowanie papieru czy jego przesuwanie w trakcie malowania. Kolejne kartki usuwane są z bloku dopiero po wyschnięciu obrazu. Dostępne są również bloki z luźnymi kartkami.
Papier akwarelowy dostępny jest również w dużych arkuszach oraz w rolkach. Opcja ta jest świetna dla osób, które dużo malują i potrzebują duże ilości papieru. Dzięki arkuszom możemy także wycinać obrazy o dowolnej wielkości. W przypadku bloków jesteśmy skazani na narzucony nam wymiar.
Jaki papier do akwareli wybrać - podsumowanie
Przygodę z papierami zaczynałam chyba od bloku Gamma. Może to nie jest mój ulubiony blok w tym momencie, ale na początek sprawdził się świetnie. Dało się na nim malować bez większych problemów i to było najważniejsze. Nie kosztował też majątku, więc nie bałam się go używać.
Ciekawość zmusiła mnie jednak do sprawdzania kolejnych rodzajów papierów. Każdy kiedyś musi spróbować tego legendarnego zielonego bloku Arches z bawełnianym papierem :)
Wybranie odpowiedniego papieru do akwareli to tak naprawdę kwestia bardzo indywidualna. Każdy maluje co innego i podoba mu się inny efekt. Warto więc próbować różnych papierów. Ważne jednak, żeby zwracać uwagę na gramaturę papieru i jego skład :)