Poznaj podstawowe techniki akwarelowe - mokre na mokre i mokre na suche
Próbujesz malować akwarelami, ale nie do końca ci to wychodzi? Całkiem możliwe, że po prostu nie znasz tych dwóch podstawowych technik albo nie wiesz, kiedy je wykorzystywać. Dlatego w tym artykule pokażę ci dwie najważniejsze techniki akwarelowe - mokre na mokre i mokre na suche (plus kilka dodatkowych).
Z artykułu dowiesz się:
na czym polega mokre na mokre i mokre na suche
kiedy wykorzystywać daną technikę
co malować za pomocą danej techniki, a czego unikać
jakie inne techniki warto wykorzystywać
Dodatkowo przygotowałam kilka ćwiczeń, które pomogą Ci zacząć!
Koniecznie przeczytaj artykuł 👇
Najważniejsze techniki malowania w akwareli
Akwarele to dość specyficzne i wyjątkowe farby, które wymagają od nas specjalnego podejścia. Mamy tu więc dwie podstawowe techniki, które pomagają osiągać takie efekty, jakie zamierzamy. O co chodzi?
Farby akwarelowe to farby wodne. Nabieramy niewielką ilość farby, dodajemy wody i tak przygotowaną miksturą malujemy. Brzmi podobnie, jak w przypadku innych farb, prawda? Różnica polega jednak na tym, że akwarele bardziej płyną, malujemy nimi na papierze i czasem ciężko nad nimi zapanować - tutaj przychodzi nam z pomocą wiedza i ćwiczenia :)
W akwareli mamy dwie główne techniki - mokre na mokre i mokre na suche. Kiedy dobrze je poznamy, to łatwiej będzie nam namalować obraz i zaplanować poszczególne etapy. Zobaczmy więc, z czym to się je.
Mokre na mokre - na czym to polega
Mokre na mokre to technika, która często jest wykorzystywana w początkowych etapach malowania. Wymaga od nas trochę zaufania i pozostawienia perfekcjonizmu gdzieś tam w kącie albo w innym pokoju.
Ale na czym w ogóle polega mokre na mokre? Najpierw moczymy papier, a następnie dodajemy kolory. Wszystko wtedy płynie, a więc przygotuj się na to, że kreski czy plamy, które zrobisz, rozmyją się i znajdą w innym miejscu. Warto też pamiętać, że po wyschnięciu kolory będą bledsze i mniej intensywne. Nie martw się więc, jeśli po dodaniu koloru wydaje ci się, że plama wyszła ci zbyt ciemna - bo to się jeszcze zmieni.
Kiedy przyda ci się mokre na mokre
Technika mokre na mokre przydaje się szczególnie w początkowych etapach obrazu, kiedy myślimy bardziej o większych kształtach i plamach, a nie o szczegółach. Bardzo często wykorzystuję ją do malowania nieba, łąki czy pierwszych warstw portretu.
Co nam daje?
Gładkie, delikatne przejścia
Rozmyte krawędzie
Mieszanie kolorów na papierze i granulacja - niepowtarzalne efekty
Gradienty - jednego koloru w drugi lub koloru do bieli papieru
Przydaje się więc także do malowania tła i rozmytych elementów, które nie mają przyciągać wzroku naszego widza :)
Poćwicz ze mną ✨
Mokre na mokre warto ćwiczyć, żeby dojść do wprawy i wiedzieć, jakich efektów się spodziewać.
🌿 Ćwiczenie 1
Zmocz kartkę papieru akwarelowego. Nie musi to być najdroższy możliwy papier, użyj tego, co masz. Pamiętaj jednak, że gorszej jakości papier będzie moczył się nierównomiernie i tak samo nierówno będzie schnąć. Jeśli więc nie uda Ci się równomiernie zmoczyć papieru, wiedz, że to nie twoja wina, a papieru :D
Po zmoczeniu papieru, wybierz kolory, którymi będziesz malować i przygotuj je sobie na palecie - nabierz farbę i wymieszaj z wodą. Konsystencja powinna być płynna. Im więcej wody dodasz, tym bardziej farba się rozpłynie.
Na tym etapie możesz też pochlapać farbą lub wodą i zobaczyć, co się stanie :)
🌿 Ćwiczenie 2
Po rozgrzewce z niekontrolowanym dodawaniem farby, możesz spróbować zrobić coś bardziej kontrolowanego. W technice mokre na mokre warto ćwiczyć gradienty. Przydają się np. do malowania nieba - górna część jest zazwyczaj ciemniejsza i intensywniejsza niż dolna.
Początek jest taki sam - zmocz w miarę równomiernie kartkę papieru. Następnie wybierz swój kolor i dodaj farbę do górnej części kartki.
W ten sposób Twój kolor ładnie przejdzie od intensywnego do białego. Jeśli kolor jest zbyt mało intensywny na górze, to wciąż możesz dołożyć koloru (jeśli papier jest nadal mokry). Po prostu powtórz to, co zrobiłaś wcześniej i pamiętaj, żeby zacząć od samej góry.
Mokre na suche - o co chodzi
Drugą ważną techniką jest mokre na suche. Zapewne wykorzystujesz ją często, może tylko nie wiesz, że tak się właśnie nazywa. Polega ona na malowaniu akwarelami po suchym papierze. I to właśnie odróżnia ją od mokre na mokre.
W tym wypadku nie moczymy papieru, a od razu malujemy. Wtedy farba nie rozpłynie się po całym papierze, a zostanie dokładnie w tym miejscu, w którym ją umieścimy. Otrzymamy też ostre krawędzie po wyschnięciu.
Kiedy przyda ci się mokre na suche
Technika mokre na suche daje nam o wiele większą kontrolę nad tym, co dzieje się z farbą. Warto więc ją wykorzystywać wszędzie tam, gdzie potrzebujemy precyzji. Będzie ona szczególnie wykorzystywana do nakładania kolejnych warstw farby - tutaj mokre na mokre jest zdecydowanie mniej bezpieczne i może grozić popsuciem obrazu.
Stosując tą technikę uzyskasz ostre krawędzie danej plamy - jeśli po prostu nałożysz farbę i ją już tak zostawisz. Jeśli zależy ci na rozmyciu, to wystarczy, że czystym, wilgotnym pędzlem rozmyjesz daną krawędź. Często robię tak w przypadku cieni - potrzebuję, żeby jedna z krawędzi była ostra (ta, która z czymś graniczy), a druga - rozmyta. Daje mi to większą kontrolę niż mokre na mokre i jest też odrobinę szybsze - nie moczę dużego fragmentu papieru, przez co szybciej wyschnie.
Przykładowe wykorzystanie techniki:
Cienie na twarzy
Źdźbła trawy
Rzęsy
Żyłki płatków kwiatów i liści
Poćwicz ze mną ✨
Malowanie metodą mokre na suche jest o wiele prostsze pod względem kontrolowania tego, co dzieje się na papierze. Warto tutaj więc poćwiczyć malowanie konkretnych linii, kresek i plam - czyli po prostu pouczyć się kontrolowania pędzla.
🌿 Ćwiczenie 1
🌿 Ćwiczenie 2
Często przydaje nam się kontrolowane rozmycie krawędzi - np. przy malowaniu cieni. Warto to poćwiczyć. Najpierw namaluj plamę, możesz użyć więcej wody i farby.
Jeśli masz za dużo koloru, wypłukaj ponownie pędzel i powtórz rozmywanie.
Dodatkowe ciekawe techniki akwarelowe
Mokre na mokre i mokre na suche to jednak nie wszystkie techniki, jakie warto znać. Są też inne, które w połączeniu ze sobą dają jeszcze ciekawsze i niespotykane efekty.
Sól
Sól często wykorzystywana jest z mokre na mokre - kiedy na papierze masz dużo farby i wody, możesz go posypać solą. W zależności od tego, jak mokry jest papier, uzyskasz mniej lub bardziej spektakularne efekty. Poczekaj aż farba wyschnie i zobaczysz jaśniejsze punkty przypominające gwiazdki. Bardziej mokry papier - większe gwiazdki, mniej mokry papier - mniejsze gwiazdki.
Pryskanie wodą/farbą
Używając pędzla albo spryskiwacza możesz popryskać papier wodą lub farbą. To też daje ciekawe efekty i łączy się zarówno z mokre na mokre, jak i mokre na suche. W pierwszym przypadku uzyskasz pewnie „kalafiory”, (czyli jaśniejsze plamki) a w drugim - różne ciekawe kropki i plamki.
Rysowanie kartą, pędzlem (czymś ostrym w mokrej farbie)
Kiedy papier jest jeszcze mokry, możesz go porysować drugim końcem pędzla lub pociętą, starą kartą. W ten sposób powstaną cienkie linie (ciemne lub jasne w zależności od stopnia wyschnięcia papieru i użytego narzędzia). Jest to dobry sposób na malowanie traw czy pęknięć (np. w kamieniach).
Zbieranie farby z kartki papieru (mokrej i suchej)
Kiedy farba jest jeszcze mokra, możesz ją w łatwy sposób zebrać z powierzchni papieru. Dobrze nadaje się do tego szmatka lub ręcznik papierowy. Jest to dobra technika do tworzenia chmurek na niebie.
Wyschniętą farbę też da się zebrać z papieru, ale nie jest to już takie proste. Niektóre kolory plamią kartkę i nie uda ci się ich całkowicie usunąć - zazwyczaj są to te kolory, które nie ulegają granulacji. Jak zdjąć wyschniętą farbę? Trzeba zmoczyć delikatnie dane miejsce i pędzlem lub ręcznikiem papierowym zebrać zmoczoną farbę.
Jeśli nie wiesz, jaki papier do akwareli wybrać, to zapraszam do przeczytania mojego artykułu! Wyjaśniam, o co chodzi z cold pressed, hot pressed i rough. Piszę również o różnicach między papierem bawełnianym i celulozowym. Zapraszam!