Jakie ołówki wybrać do szkicowania? Wszystko, co musisz wiedzieć
Ołówek to niezbędne narzędzie każdego artysty. Nieważne czy malujesz, czy rysujesz - wszystko zawsze zaczyna się od szkicu. Jednak duży wybór i różne rodzaje ołówków sprawiają, że początkujący mogą się w tym wszystkim pogubić. Jak więc wybrać odpowiednie dla siebie ołówki?
Jakie są rodzaje ołówków
Ołówki można podzielić na twarde i miękkie. Każdy z nich ma swoje oznaczenie, które mówi o tym, do którego rodzaju się zalicza. Najczęściej używane ołówki to HB - i są to ołówki o średniej twardości. Dlatego sprawdzają się np. do pisania.
Jaki ołówek jest najtwardszy
Twarde ołówki to te oznaczone literą H. W artystycznych zestawach znajdziesz zazwyczaj tylko trzy ołówki z tą literką: 2H, H i HB. Najtwardszy z nich to 2H, a najmniej - HB.
Ołówki o dużej twardości raczej nie są stosowane do szkicowania, a częściej do rysunku technicznego. Najtwardsze ołówki typu 9H-3H nie będą Ci więc potrzebne.
Jak się szkicuje twardymi ołówkami?
Twarde ołówki dają jasne linie, które łatwo wymazać. Świetnie sprawdzają się więc do początkowych faz szkicu, kiedy dopiero rozrysowujemy proporcje i próbujemy znaleźć odpowiednie kształty.
Ołówki twarde dają nam pewne bezpieczeństwo na początku szkicu - poprawianie błędów i nanoszenie poprawek nie powinno być uciążliwe. Lekkie, jasne linie łatwo jest wymazać bez narażania się na zniszczenie papieru.
Jakimi ołówkami się cieniuje, czyli o miękkich ołówkach
Ołówki miękkie oznaczone są literą B. To właśnie one są bardzo ważne w rysunku, dlatego w artystycznych zestawach znajdziesz ich dość dużo. Zazwyczaj spotkasz się z ołówkami B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B i 8B. Najbardziej miękki z nich to 8B.
Jak się szkicuje miękkimi ołówkami?
Miękkie ołówki zdecydowanie różnią się od tych twardych - dają ciemniejsze linie i szkicuje się nimi bardziej „miękko”. Jednak ze względu na te właściwości o wiele szybciej się zużywają.
Po co nam aż tyle różnych miękkości w jednym zestawie? Wynika to z tego, że im wyższa miękkość ołówka, tym ciemniejsze linie możemy narysować. Jest to niezwykle przydatne w uzyskiwaniu kontrastu na rysunku.
Który ołówek jest najciemniejszy?
Ołówkiem HB otrzymamy dość jasne, delikatne linie. W kolejnym etapie szkicu możemy dołożyć bardziej miękki ołówek, np. 3B, którym dodamy ciemniejsze kreski. Na sam koniec możemy poszaleć z ołówkiem 8B, który jest najciemniejszy. Warto go użyć do najciemniejszych detali - rzęsy, źrenica, linia pomiędzy ustami czy dziurki w nosie.
Etapy szkicowania, a twardość i miękkość ołówka
Dla mnie to, jakiego ołówka używam zależy od tego, na jakim etapie szkicu jestem. Zobacz, jak to wygląda na kolejnych etapach.
Etap 1 - rozrysuj proporcje
Szkic zaczynam od delikatnych, jasnych linii. Rozrysowuję duże kształty i szukam proporcji. Nie skupiam się na najdrobniejszych szczegółach - najpierw muszę mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu.
Jest to etap, na którym popełnia się błędy i często przydatna jest gumka. Dlatego warto wykorzystać twardsze ołówki, które zostawiają jaśniejsze i łatwiejsze do zmazania linie.
Przydatne ołówki: 2H, HB
Etap 2 - dodaj szczegóły i cienie
Kiedy mniej więcej wiem, gdzie mają się znaleźć poszczególne elementy rysunku, zaczynam dodawać więcej szczegółów. Tutaj już pojawiają się pewniejsze linie, których raczej nie będę wymazywać. Mogą więc być ciemniejsze i grubsze - nie popsuję sobie rysunku, bo na wcześniejszym etapie odpowiednio się przygotowałam.
To, gdzie mają pojawić się ciemniejsze kreski zależy od tego, gdzie pada cień na referencji. Warto się dobrze przyglądnąć i nie rysować z głowy. Umiejscowienie ciemnych kresek w odpowiednich miejscach sprawi, że rysunek będzie bardziej trójwymiarowy.
Przydatne ołówki: 2B, 3B, 4B, 5B
Etap 3 - dodaj najciemniejsze szczegóły
Ten etap to już ostatnie szczegóły i wykończenie. Trzeba dość ostrożnie do niego podejść, żeby nie przesadzić. Zbyt dużo bardzo ciemnych kresek sprawi, że zgubimy efekt 3D i wszystko nadal będzie wyglądać płasko - bo braknie nam kontrastu między początkowymi liniami twardymi ołówkami, a końcowymi liniami miękkimi ołówkami.
Przydatne ołówki: 7B, 8B
Jakie ołówki wybrać na początek - podsumowanie
Wybierając ołówki do rysowania warto mieć przynajmniej 3 o różnej twardości. Ja najczęściej wybieram ołówek HB, 3B i 8B. Taki zestaw pozwala mi na rysowanie zróżnicowanych linii o różnej jasności i grubości. Dzięki temu moje szkice wydają się bardziej trójwymiarowe i pełne życia :)
Zachęcam Cię jednak do eksperymentów i bawienia się ołówkami o różnej twardości. Dzięki temu dobrze poznasz możliwości swoich ołówków i lepiej je wykorzystasz w swoich szkicach.
Jeśli nie wiesz, jaki papier do akwareli wybrać, to zapraszam do przeczytania mojego artykułu! Wyjaśniam, o co chodzi z cold pressed, hot pressed i rough. Piszę również o różnicach między papierem bawełnianym i celulozowym. Zapraszam!